Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne
elarych
Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt hipoteczny?

Uzyskanie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków. Znaczenie mają również zarobki osoby wnioskującej o przyznanie pieniędzy. To od nich w dużej mierze zależy, jaką kwotę uzyskasz. Ile trzeba zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny?

Zarobki a przyznanie kredytu hipotecznego

Im więcej zarabiasz, tym większą sumę możesz przeznaczyć na comiesięczną spłatę kredytu hipotecznego. Z tego powodu banki biorą pod uwagę sytuację finansową klienta i wyliczają jego zdolność kredytową indywidualnie. Nie ma stałej granicy, od której możesz wnioskować o przyznanie pieniędzy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że im mniej zarabiasz, tym mniejszą sumę uzyskasz.

Zarobki nie są jednak jedynym czynnikiem wpływającym na możliwość przyznania kredytu hipotecznego danej osobie. Ważne są także takie kwestie, jak:

  • historia kredytowa,
  • bieżące koszty,
  • forma zatrudnienia.

W znacznie lepszej sytuacji są osoby, które pracują na umowę o pracę. Wówczas ryzyko nagłej utraty źródła zarobków jest znacznie mniejsze niż wtedy, kiedy jesteś zatrudniony na umowy cywilnoprawne lub posiadasz jednoosobową działalność gospodarczą. 

Nawet w sytuacji, gdy zarabiasz dużo, ale na co dzień musisz mierzyć się z ogromnymi wydatkami, może okazać się, że nie otrzymasz zbyt wysokiego kredytu. Z tego powodu do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Zdecydowanie najtrudniej będzie uzyskać kredyt osobom zarabiającym najniższą krajową. Przy średnich zarobkach zwykle można liczyć na kwotę rzędu 250 tys. zł. Jeśli masz dzieci i musisz je dodatkowo utrzymać, prawdopodobnie otrzymasz mniejszą sumę pieniędzy. Z tego powodu zdolność kredytowa jest wyliczana każdorazowo od początku.

Więcej o możliwości przyznania kredytu hipotecznego przy niskich dochodach dowiesz się z tego artykułu: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jak-uzyskac-kredyt-hipoteczny-przy-niskich-dochodach/.

Jak obliczyć swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest wyliczana przez bank podczas załatwiania formalności związanych z przyznaniem kredytu. Istnieje również opcja skorzystania z internetowych kalkulatorów. Pozwalają one na poznanie przewidywanej sumy, jaką uzyskasz w danym banku, jeszcze przed udaniem się do instytucji finansowej. Popularnością cieszą się też same porównywarki, takie jak finanse.rankomat.pl. To niezwykle wygodne rozwiązanie, umożliwiające poznanie dostępnych propozycji co najmniej kilku banków.

Trzeba pamiętać, że kredyt zwykle jest brany na okres co najmniej kilku lat. Im dłuższy czas spłaty, tym niższe poszczególne raty. Z tego powodu nawet osoby, które zarabiają niewiele, mogą otrzymać niezbędne pieniądze. Wówczas trzeba jednak liczyć się z dość długim czasem spłaty lub niższą kwotą, jaka nie zawsze wystarczy na zakupienie własnej nieruchomości. Z tego powodu wiele osób decyduje się na branie kredytu ze swoim partnerem lub członkiem rodziny, który dysponuje lepszą zdolnością kredytową i może w razie konieczności pomóc z opłacaniem kolejnych składek.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Idealny apartament na wynajem na urlop – jak go wybrać?
Idealny apartament na wynajem na urlop – jak go wybrać?
Poszukujesz idealnego apartamentu na wynajem na urlop? Przeczytaj nasze wskazówki, jak dobrze wybrać i cieszyć się beztroskimi wakacjami.
Ostatnie wpisy