Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ubezpieczenie OC – co powinieneś wiedzieć?

Samochodu
elarych
Ubezpieczenie OC – co powinieneś wiedzieć?

Jeśli poruszasz się samochodem lub innym pojazdem mechanicznym z całą pewnością masz wykupioną polisę ubezpieczeniową OC. Czy jednak wiesz wszystko o tym rozwiązaniu? W poniższym tekście przedstawimy Ci najważniejsze fakty o ubezpieczeniu OC, dzięki którym łatwiej wybierzesz najlepszą ofertę i zrozumiesz zasadę działania tej polisy.

1.      Możesz zrezygnować z OC

Wbrew temu, co może Ci się wydawać, umowa ubezpieczeniowa może zostać zerwana. Oczywiście, żeby do tego doszło, muszą zostać spełnione konkretne warunki, które obowiązują zarówno Ciebie, jak i towarzystwo ubezpieczeniowe. W sytuacji, gdy myślisz o zerwaniu umowy OC, sprawdź, jak wygląda cała procedura i zapoznaj się z zasadami rezygnacji z ubezpieczenia OC: https://najtaniejuagenta.pl/rezygnacja-z-oc/.

2.      OC jest obowiązkowe

Zgodnie z Polskim prawem każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi bezwzględnie wykupić ubezpieczenie OC. Obowiązek dotyczy samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, motocykli, przyczep i naczep oraz maszyn rolniczych. Co do zasady, nie ma wyjątków od ustanowionych przepisów.

3.      Nie wykupiłeś OC? Czeka Cię kara

Ze względu na obowiązkowy charakter polisy OC, za brak ważnego ubezpieczenia grozi grzywna. Jej wysokość jest ustalana na podstawie minimalnej płacy obowiązującej w danym roku oraz okresu, w jakim pojazd nie był objęty ochroną. W roku 2021 stawki dla samochodów osobowych to:

 • do 3 dni – 1120 zł,
 • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
 • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Pamiętaj też, że nie unikniesz kary, jeśli podczas kontroli nie będziesz ubezpieczony. Wszystko przez bazę, do której mają dostęp urzędnicy oraz policjanci. Wystarczy tylko kilka informacji o Tobie, by osoba dokonująca kontroli wiedziała, czy masz ważną polisę OC.

4.      OC nie musi trwać 12 miesięcy

Standardowo umowa ubezpieczeniowa jest podpisywana na 12 miesięcy, ale warto wiedzieć, że to nie musi być reguła. W określonych przypadkach możliwe jest bowiem skorzystanie z OC krótkoterminowego, które może trwać od 1 do 3 miesięcy. Zazwyczaj tego typu polisy wybierają właściciele komisów samochodowych, osoby sprowadzające pojazdy z zagranicy oraz posiadacze samochodów zabytkowych.

5.      Wysokość składki OC jest zależna od wielu czynników

Na pewno nie raz zastanawiałeś się, dlaczego inni kierowcy płacą mniej lub więcej za OC. Otóż wynika to z algorytmu stosowanego przez każdego ubezpieczyciela. Algorytm ma za zadanie zebranie oraz analizę danych dostarczonych od klienta. Na podstawie wyników analizy powstaje oferta dla konkretnego kierowcy. Na cenę polisy wpływają kwestie takie jak:

 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • rok produkcji pojazdu,
 • przebieg,
 • pojemność silnika,
 • marka i model,
 • historia ubezpieczeniowa.

6.      Każde OC jest takie samo

Tak to prawda. Wszystkie polisy ubezpieczeniowe OC są takie same, jeśli chodzi o zakres gwarantowanej ochrony. Nie oznacza to jednak, że towarzystwa nie próbują przyciągnąć swoich klientów różnymi nowinkami. Najczęstszą praktyką jest oferowanie OC razem w pakiecie z AC po obniżonej cenie. Podczas wyboru produktu kieruj się nie tylko ceną, ale również dodatkami, renomą ubezpieczyciela oraz opiniami klientów.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*