Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kredyt a leasing – porównania zalet i wad

Leasingowanie
elarych
Kredyt a leasing – porównania zalet i wad

Kredyt czy leasing? Co wybrać? Takie pytanie stawia sobie mnóstwo osób, bowiem każda metoda ma swoje wady i zalety. W poniższym artykule przedstawimy, czym charakteryzują się obie metody i co wiąże się z wyborem jednej z nich.

Kredyt

Kredyt ma miejsce, gdy jedna strona (zwana pożyczkodawcą, którym zazwyczaj jest bank lub instytucja finansowa) zgadza się przekazać drugiej stronie (zwanej pożyczkobiorcą) sumę pieniędzy, która ma zostać zwrócona po określonym czasie. Pożyczkodawca będzie pobierał od pożyczkobiorcy odsetki od pożyczonych pieniędzy i będzie oczekiwał, że odsetki będą spłacane okresowo (zwykle co miesiąc). Pod koniec okresu kredytowania powinna nastąpić pełna spłata kapitału wraz z odsetkami. Warunki pożyczki powinny być określone w umowie pożyczki, która określa warunki spłaty, oprocentowanie i terminy spłaty.

Zakup pojazdu za pomocą konwencjonalnej metody, jak kredyt samochodowy jest dość prosty: pożyczasz pieniądze od banku, spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej lub innej instytucji pożyczkowej i dokonujesz miesięcznych spłat przez pewną liczbę lat. Część każdej płatności jest przeznaczana na spłatę odsetek od pożyczki, a reszta jest wykorzystywana do spłaty kapitału. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższa płatność. Możesz trzymać samochód tak długo, jak chcesz i traktować go tak dobrze – lub kiepsko – jak chcesz. Jedynymi karami za modyfikację lub nadużycia mogą być rachunki za naprawy i niższa wartość odsprzedaży w przyszłości. Jeżeli interesuje Cię kredyt kalkulator może pomóc Ci w wyborze odpowiedniej oferty.

Jeśli kupujesz samochód, płacisz za całą wartość pojazdu, w przeciwieństwie do leasingu. Oznacza to, że za każdego złotego miesięcznej opłaty otrzymujesz mniej samochodu niż w przypadku leasingu. Jeśli zdecydujesz się zatrzymać samochód przez jakiś czas, będziesz musiał uwzględnić koszty naprawy po wygaśnięciu gwarancji. Kiedy będziesz gotowy sprzedać swój samochód i wymienić na nowszy model, będziesz musiał również poradzić sobie z kłopotami ze sprzedażą lub wymianą. Ponadto samochody tracą na wartości, co czyni je kiepską długoterminową inwestycją.

Leasing

Leasing to dokument prawny, określający stosunek między właścicielem aktywów (leasingodawcą) a leasingobiorcą. Umowa dzierżawy daje najemcy (najemcy, który wydzierżawia nieruchomość od wynajmującego zwanego leasingodawcą) prawo do posiadania nieruchomości na czas oznaczony. Najemca zapłaci wynajmującemu czynsz za użytkowanie nieruchomości. Leasing jest stosowany w wielu przypadkach, na przykład przy wynajmie domu lub leasingu samochodu.

Leasing może być krótkoterminowy lub długoterminowy. Zwykle umowy najmu komercyjne są zawierane na dłuższy okres, a czynsze za mieszkania mogą być ustanawiane na krótsze okresy, nie dłuższe niż jeden rok. Najemca będzie miał większe prawa i obowiązki i będzie mógł korzystać z nieruchomości według własnego uznania, oczywiście bez jej uszkadzania. Ponieważ umowa najmu jest zawarta na czas określony, wynajmujący i najemca nie mogą wypowiedzieć umowy najmu w dowolnym momencie. Jeśli chcą wypowiedzieć umowę przed upływem tego okresu, mogą być zmuszeni do zapłacenia drugiej stronie kary.

Miesięczne raty leasingowe są mniejsze niż raty kredytu w porównywalnych samochodach przez ten sam okres. Możesz umówić się na leasing bez zaliczki i płacisz mniej podatku od sprzedaży, ponieważ nie kupujesz samochodu. Ponadto gwarancje często trwają przez okres najmu i pokrywają koszty utrzymania. Oznacza to, że możesz mieć droższy samochód bez wysokich rachunków za utrzymanie.

Po wygaśnięciu umowy najmu nie musisz szukać niezależnej strony trzeciej lub lokalnego dealera, który weźmie Twój samochód. Po prostu przekazujesz klucze dealerowi, który go wydzierżawił. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*